MINI In-Line Fuse Holder with Protective Cap, 14 AWG, 32 Volts, 20 Amps, Two 4" Lead, Alcryn Material, Black
(Pack of
1)
SKU:98619 Item#: 98619
Protective cap for harsh environments
Alcryn® body and cap
4" lead wires
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 19-6
Frequently Bought Together
MINI Fuse 30A Green
Couldn't load pickup availability
Female Quick Slide Terminal 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Cable Seal Green 20-18 AWG 20A 12V
Couldn't load pickup availability
ATO/ATC In-Line Fuse Holder with Cap 32V 20A
Couldn't load pickup availability
18-12 AWG Posi-Lockâ„¢ In-Line Fuse Holder
Couldn't load pickup availability
JCASE In-Line Fuse Holder with Cap and Bracket 32V
Couldn't load pickup availability
Low-Profile JCASE High Amp Fuse 20A Blue
Couldn't load pickup availability
ATO/ATC Fuse 30A Green
Couldn't load pickup availability
ATO/ATC Fuse 15A Blue
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 16 to 14/12 to 10 AWG
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Product Description
Protective cap for harsh environments Alcryn® body and cap
4" lead wires
Technical Specifications
| Item#: | 98619 |
|---|---|
| Type | Covered Block |
| Amperage | 20 A |
| Wire Gauge | 14 AWG |
| Volts | 32 V |
| Wire Lead | 4 " |
| Wire Color | Black |
| Color | Black |
| UNSPSC #: | 39121624 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.04 lb |
