Portable Bandsaw Blade, 24 TPI, 44-7/8" Length, 1/2" Width, 0.02" Thickness
(Pack of
1)
SKU:95672 Item#: 95672
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 11-84
Frequently Bought Together
M42 Bimetal Bandsaw Blade Medium TPI 147"
Couldn't load pickup availability
Bandsaw Blade 5/8 TPI 149"
Couldn't load pickup availability
M42 Bimetal Bandsaw Blade Medium TPI 109.75"
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 13/32"
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Tapered Reciprocating Saw Blade 6"
Couldn't load pickup availability
Alternate Tooth Universal Shank Jig Saw Blade 4"
Couldn't load pickup availability
Cryoflex 12" x 3/4" x 0.035" Reciprocating Saw Blade, 14 TPI
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Lock Washer Alloy Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 1"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.Technical Specifications
| Item#: | 95672 |
|---|---|
| Type | Portable Band Saw |
| Length | 44-7/8 " |
| Width | 1/2 " |
| Thickness | 0.020 " |
| Teeth per Inch | 24 |
| Material Thickness | 1/8" and Thinner |
| Blade Material | Bi-Metal |
| Tooth Material | 8% Cobalt |
| Recommended Use At Low Speed | Stainless Steel and Other Tough Steels, Electric Cable, Plastics |
| Recommended Use At High Speed | Brass, Aluminum, Mild Steel, Angle Iron, and Galvanized Pipe, Copper and Bronze, Magnesium |
| UNSPSC #: | 23242112 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.39 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
