Product Storage Cabinet, 32-3/4" H x 20" W x 14-5/16" D
(Pack of
1)
SKU:PA5705 Item#: PA5705
Overall dimensions: 20"W x 32-3/4"H x 14-5/16"D
Constructed of heavy gauge steel
Incorporates full-length piano hinge on door
Features two adjustable shelves
Conveniently store shop tips and literature in built-in door rack
Holds 100+ aerosol cans or dozens of larger containers
Orange baked enamel coating
Lockable
Ideal for organizing and storing all your automotive repair products. These durable metal cabinets are also available free of charge with a minimum qualifying order.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
72 Can Aerosol Cabinet
Couldn't load pickup availability
72 Can Aerosol Cabinet
Couldn't load pickup availability
Aerosol Cabinet, Multipurpose, With 9 Deep Shelves
Couldn't load pickup availability
36 Compartment Storage Bin
Couldn't load pickup availability
20 Compartment Portable Service Cabinet
Couldn't load pickup availability
Storage Cabinet
Couldn't load pickup availability
Plastic Grommets (P)
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Retainers (I)
Couldn't load pickup availability
Parts Bag 14 x 22"
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Corrugated Storage Bin
Couldn't load pickup availability
32 Compartment Blue Steel/Plastic Drawer
Couldn't load pickup availability
Locking Bar
Couldn't load pickup availability
Product Description
Overall dimensions: 20"W x 32-3/4"H x 14-5/16"D Constructed of heavy gauge steel
Incorporates full-length piano hinge on door
Features two adjustable shelves
Conveniently store shop tips and literature in built-in door rack
Holds 100+ aerosol cans or dozens of larger containers
Orange baked enamel coating
Lockable
Ideal for organizing and storing all your automotive repair products. These durable metal cabinets are also available free of charge with a minimum qualifying order.
Technical Specifications
| Item#: | PA5705 |
|---|---|
| Description | Professional Storage Cabinet |
| Width | 20 " |
| Height | 32-3/4 " |
| Depth | 14-5/16 " |
| Material | Steel |
| Color | Orange |
| Style | Cabinet |
| Type | Storage |
| UNSPSC #: | 24112401 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 37.0 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
