Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/4", Tube x Male BSPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
5)
SKU:98194 Item#: 98194
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 9-29
Frequently Bought Together
Pipe Close Nipple Brass 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Hex Bushing Steel 3/8-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Merchant Coupling Steel 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 5/16 to 7/8"
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 3/8" x 9/16-18
Couldn't load pickup availability
Crimp-On Hose Coupling 1/2" x 3/4-16
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/32 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Extension Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 10mm x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 98194 |
|---|---|
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 6 mm |
| Thread Size | R1/4 " |
| Thread Style | BSPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 14 mm |
| Internal Hex Size | 4 mm |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.13 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov