Push-to-Connect Extended Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/32 (8mm) x 1/4", Tube x Male NPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
2)
SKU:62208 Item#: 62208
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 9-30
Frequently Bought Together
Pipe Street Elbow Brass 45° 1/8-27 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Non-Perforated Clamp 316 SS #4 7/16 to 11/16"
Couldn't load pickup availability
Silicone Heater/Coolant Hose Clamp 11/16 to 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Tee, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6 x 6 x 6mm
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 16 to 14/12 to 10 AWG
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 62208 |
|---|---|
| Configuration | Extended Male Elbow |
| Tube Size | 5/16" (8mm) |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 14 mm |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.13 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov