Quality 2nd Only To Safety Sign, Banner, Green/White, 48x120"
(Pack of
1)
SKU:1676400 Item#: 1676400
At a weight of 13 ounces / square yard, these durable banners are tear, wind, and weather resistant
Ideal for both indoor and outdoor use
Banners are fire retardant and come standard with grommets for hanging
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
General Purpose Duct Tape 2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Red
Couldn't load pickup availability
Ear Plug Dispenser
Couldn't load pickup availability
AUTHORIZED PERSONNEL ONLY Sign
Couldn't load pickup availability
Lockout Tag-out Trained Helmet Marker Label With Hasp Tag & Lock Picto, Reflective Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Caution EYE PROTECTION REQUIRED Sign
Couldn't load pickup availability
Qwik Stik® Electrolyte Powder Mix 0 Cal Fruit Punch
Couldn't load pickup availability
Split Key Ring 1"
Couldn't load pickup availability
SafetyPro 8 Mil Nitrile Glove Orange X-Large
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Danger Diesel Fuel Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
FIRE EXTINGUISHER Sign
Couldn't load pickup availability
Danger FLAMMABLE MATERIAL Sign
Couldn't load pickup availability
Product Description
At a weight of 13 ounces / square yard, these durable banners are tear, wind, and weather resistant Ideal for both indoor and outdoor use
Banners are fire retardant and come standard with grommets for hanging
Technical Specifications
| Item#: | 1676400 |
|---|---|
| Type | General Signs |
| Color | Green/White |
| Size | 48x120 " |
| Language | English |
| Material | Banner |
| Legend | Quality 2nd Only To Safety |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | Quality 2nd Only To Safety |
| Height | 48 " |
| Style | Banner |
| Width | 120 " |
| Description | General Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov