SAE J502 Woodruff Key, Number 15, Medium Carbon Steel, Smooth and Plain Finish, 1" Length, 1/4" Thickness
(Pack of
25)
SKU:3038 Item#: 3038
Manufactured of medium carbon steel from selected cold-drawn stock
Smooth finish
Burr-free edges
Meets SAE J502 mechanical and dimensional properties
For repair work on automobiles, trucks and trailers, and for general use
Corresponds to SAE J502 Item No.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 6-60
Frequently Bought Together
Self-Drilling Screw Hex Head #12-14 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
ASTM A108 Keystock Square 1/2"
Couldn't load pickup availability
Hammerlock Cotter Pin 3/32 x 1"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
SAE J502 Woodruff Key 1-1/4 x 3/16"
Couldn't load pickup availability
SAE J502 Woodruff Key 5/8 x 5/32"
Couldn't load pickup availability
SAE J502 Woodruff Key 1/2 x 1/16"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Manufactured of medium carbon steel from selected cold-drawn stock Smooth finish
Burr-free edges
Meets SAE J502 mechanical and dimensional properties
For repair work on automobiles, trucks and trailers, and for general use
Corresponds to SAE J502 Item No.
Technical Specifications
| Item#: | 3038 |
|---|---|
| Thickness | 1/4 " |
| Length | 1 " |
| SAE Key Number | 15 |
| Type | Woodruff Key |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Specifications | SAE J502 |
| UNSPSC #: | 31163207 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.59 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
