Safety Trapezoid Blades - SKB-2/10B (Pack of 10)
(Pack of
1)
SKU:1408084 Item#: 1408084
Each blade features 2 cutting edges
High-quality Japanese-grade carbon tool steel blades are designed for unparalleled sharpness and superior edge retention
10 blades per pack
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 14-92
Frequently Bought Together
Scraper Blade, 2"
Couldn't load pickup availability
25mm Nickel Plated Pull Saw Blade - HSWB-1 (Pack of 1)
Couldn't load pickup availability
Heavy Duty Carpet Knife Blades
Couldn't load pickup availability
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 6pc
Couldn't load pickup availability
Putty Knife Stiff 1-1/4" Blade Width
Couldn't load pickup availability
1-3/16" High Visibility Mini-Razor Blade Scraper
Couldn't load pickup availability
Putty Knife Stiff 2" Blade Width
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Index-Tend Demo Wrecking Bar
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Brown
Couldn't load pickup availability
0.5 HP Reciprocating Air Saw
Couldn't load pickup availability
Product Description
Each blade features 2 cutting edges High-quality Japanese-grade carbon tool steel blades are designed for unparalleled sharpness and superior edge retention
10 blades per pack
Technical Specifications
| Item#: | 1408084 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 9613 |
| Type | Replacement Blades |
| Style | Utility Blades |
| Thickness | 0.6 mm |
| Blade Width | 17.5 mm |
| Number of Points | 2 |
| Industry Number | SKB-2/10B |
| Material | Carbon Steel |
| Length | 72 mm |
| UNSPSC #: | 27111501 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.13 lb |
