Sheet Metal Drill Bit, Double Ended, Alloy Steel, 1/4 x 2-1/2"
(Pack of
6)
SKU:P67476 Item#: P67476
Special alloy steel resists wear, bending and breaking
Self-starting point eliminates center punching
Short shank and flute reduce breakage caused by hitting inner panels
Specially designed with a point on both ends
Supertanium® alloy steel stays sharp longer does not burn out
Fits perfectly into chuck jaws without damage
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 11-22
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 9/64"
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Length Drill Bit Set 29Pcs
Couldn't load pickup availability
3/8" Fractional Drill Bit, Jobber Length, W/Flats
Couldn't load pickup availability
Double End Drill Bit 7/32"
Couldn't load pickup availability
Double End Drill Bit 5/32"
Couldn't load pickup availability
Cryobit 5/32" Dia. Twin Bit, 135o Split Pont
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/32"
Couldn't load pickup availability
1/2" Fractional Drill Bit, Jobber Length, W/Flats
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 16 to 14/12 to 10 AWG
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 3" Brown
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
Couldn't load pickup availability
Product Description
Special alloy steel resists wear, bending and breaking Self-starting point eliminates center punching
Short shank and flute reduce breakage caused by hitting inner panels
Specially designed with a point on both ends
Supertanium® alloy steel stays sharp longer does not burn out
Fits perfectly into chuck jaws without damage
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | P67476 |
|---|---|
| Type | Sheet Metal Drill Bit |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 1/4 " |
| Decimal Equivalent | 0.2500 " |
| Overall Length | 2-1/2 " |
| Flats | None |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Finish | Silver & Black |
| UNSPSC #: | 23241600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.18 lb |
