Silicone Heater, Coolant Hose Clamp with Inner Liner, 5/16" Hex Head Screw, Stainless Steel, #16, 13/16 to 1-1/2" Clamp ID
(Pack of
10)
SKU:88720 Item#: 88720
Inner liner protects hose from extrusion and shearing through band slots
Band extension provides higher sealing pressure with lower applied torque on the screw
5/16" hex head screw with deep slot
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 22-4
Frequently Bought Together
Super 77 Hose Clamp SS 7/16 to 1 In"
Couldn't load pickup availability
Super 77 Hose Clamp SS 7/8 to 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
Non-Perforated Clamp 316 SS #8 5/8 to 15/16"
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
Super 77 Hose Clamp SS 5/8 to 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male Nylon 1/4 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Super 77 Hose Clamp SS 7/8 to 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
Non-Perforated Clamp 316 SS #8 5/8 to 15/16"
Couldn't load pickup availability
Silicone Heater/Coolant Hose Clamp 13/16 to 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 5/16 to 7/8"
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 90° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
PTO Pin Lock 1/4 x 2-1/2"
Couldn't load pickup availability
Master Series Penlight Flashlight
Couldn't load pickup availability
Product Description
Inner liner protects hose from extrusion and shearing through band slots Band extension provides higher sealing pressure with lower applied torque on the screw
5/16" hex head screw with deep slot
Technical Specifications
| Item#: | 88720 |
|---|---|
| Category | Silicone Heater and Coolant Hose Clamps |
| Applications | Silicone Coolant and Heater Hoses |
| SAE Size | 16 |
| Material | Stainless Steel with Inner Liner |
| Fits Hose O.D. | 13/16 - 1-1/2 |
| Size | 13/16-1-1/2 " |
| Minimum Diameter | 13/16 " |
| Maximum Diameter | 1-1/2 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.064 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
