1/2" Socket Extension,
(Pack of
1)
SKU:62520 Item#: 62520
Use with standard sockets to expand the versatility of a power drill
Sockets are retained by a spring-loaded friction ball
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 14-59
Frequently Bought Together
Stwobble Extension 1/4" Drive, 6 " Length
Couldn't load pickup availability
Set Extension Chrome 3/8Dr Wobble 8Pc
Couldn't load pickup availability
Extension, 3/8" Drive, Spring Plunger, 18" Length
Couldn't load pickup availability
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Swivel Head Ratchet 1/4 Drive
Couldn't load pickup availability
Extendable Handle Ratchet Set, 3Pc, 1/4 3/8 1/2 Drive
Couldn't load pickup availability
Ratchet Breaker Bar 18In 1/2 Drive
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
Couldn't load pickup availability
Nutsetter & Bit Set, Magnetic, 22pc
Couldn't load pickup availability
18" Locking Smooth Operator Clamp
Couldn't load pickup availability
Product Description
Use with standard sockets to expand the versatility of a power drill Sockets are retained by a spring-loaded friction ball
Technical Specifications
| Item#: | 62520 |
|---|---|
| Type | Socket Extension |
| Drive Size | 1/2 " |
| Drive Type | Square |
| Hex Size | 1/4 " |
| Locking Type | Ball |
| UNSPSC #: | 27112832 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.07 lb |
