Socket Head Cap Screw, A2 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 5mm Hex Key, M6-1 x 20mm
(Pack of
25)
SKU:27644 Item#: 27644
Made from A2 Stainless Steel, which is similar to AISI Type 18-8
Minimum tensile strength 689.5 MPa (80,000 PSI)
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-24
Frequently Bought Together
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M6
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Master Series Penlight Flashlight
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 1/2-13 x 1"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 1/2-13 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 1/2-13 x 2"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M10-1.5 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw SS 1/4-20 x 1"
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel 1/4-20 x 1"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Made from A2 Stainless Steel, which is similar to AISI Type 18-8 Minimum tensile strength 689.5 MPa (80,000 PSI)
Technical Specifications
| Item#: | 27644 |
|---|---|
| Diameter | M6 |
| Thread Pitch | 1.0 mm |
| Length | 20 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Grade | A2 |
| Head Style | Socket |
| Tensile Strength | 689.5 MPa |
| Thread | Coarse |
| Type | Socket Head Cap Screw |
| Key Size | 5 mm |
| Drive | Hex |
| Size | M6X1.0X20 |
| UNSPSC #: | 31161518 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.39 lb |
