HSS Spiral Fluted Screw Extractor for Removing Broken Screws, Studs, Bolts, Pipe Fittings, Number 5, 9/16 to 3/4" Sizes
(Pack of
1)
SKU:96236 Item#: 96236
High-speed steel
For removing broken screws, studs, bolts, pipe fittings, etc.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 11-68
Frequently Bought Together
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Length Drill Bit Set 29Pcs
Couldn't load pickup availability
#6 Spiral Screw Extractor, 5/8"-7/8" Diameter Screw Removal
Couldn't load pickup availability
Screw Extractor Spline #8
Couldn't load pickup availability
Screw Extractor Spline #5
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Replacement Insert 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite 7/16"-14 Stainless Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
Thread Repair Installation Tool Number 10 and M5
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 1"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-speed steel For removing broken screws, studs, bolts, pipe fittings, etc.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 96236 |
|---|---|
| Type | Screw Extractor |
| Flutes | Spiral |
| For Sizes | 9/16 - 3/4 " |
| Shank Size | 7/16 " |
| Point Diameter | 1/4 " |
| Use Drill Size | 17/64 " |
| Overall Length | 3-3/8 " |
| UNSPSC #: | 27111709 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.13 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
