Straight Fluted Screw Extractor for Removing Broken Screws, Studs, Bolts, Pipe Fittings, Number 7, 9/16 to 5/8" Sizes
(Pack of
1)
SKU:55717 Item#: 55717
Forged tool steel hardened and tempered
For removing broken screws, studs, bolts, pipe fittings, etc.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 11-68
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 3" Maroon
Couldn't load pickup availability
Curved Wood Handle Scratch Brush
Couldn't load pickup availability
Micro Screw Power Extractor Number 5 to 6
Couldn't load pickup availability
Broken Bolt Power Extractor 3/8"
Couldn't load pickup availability
Broken Bolt Power Extractor 5/16"
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
Rethreading Tap M8 x 1.25
Couldn't load pickup availability
Spiral Fluted Screw Extractor 5/16 to 7/16"
Couldn't load pickup availability
Thin Wall Locking Thread Insert Kit M8 x 1.25
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/2"
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 20Pc Torx
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/32"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Forged tool steel hardened and tempered For removing broken screws, studs, bolts, pipe fittings, etc.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 55717 |
|---|---|
| Type | Screw Extractor |
| Flutes | Straight |
| For Sizes | 9/16 - 5/8 " |
| Shank Size | 5/8 " |
| Point Diameter | 1/2 " |
| Use Drill Size | 9/16 " |
| Overall Length | 5 " |
| UNSPSC #: | 27111709 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.36 lb |
