Locking Thread Insert, Stainless Steel, 1/2-20 Internal Thread, 5/8-11 External Thread, 0.62" Length
(Pack of
5)
SKU:P38288 Item#: P38288
Thread insert material: Thinwall Stainless Steel No. 10 1/2", M5 M12
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
1/4" - 3/4" Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 3/8" Shank
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/16"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 8" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.25" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Left Hand Drill and Screw Extractor Kit 13Pcs
Couldn't load pickup availability
Straight Fluted Screw Extractor 3/16 to 1/4"
Couldn't load pickup availability
Straight Fluted Screw Extractor 5/32 to 3/16"
Couldn't load pickup availability
Thin Wall Locking Thread Replacement Insert 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Locking Thread Insert M8 x 1.25
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite #6-32 Stainless Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
Couldn't load pickup availability
Product Description
Thread insert material: Thinwall Stainless Steel No. 10 1/2", M5 M12CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | P38288 |
|---|---|
| Type | Fractional |
| Material | Stainless Steel |
| Style | Thinwall |
| Thread | Fine |
| Thread Size Internal | 1/2-20 |
| Thread Size External | 5/8-11 |
| Length | 0.62 " |
| Recommended Drill Size | 37/64 " |
| Recommended Tap Size | 5/8-11 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.11 lb |
