Ultra-IBC Berms, Polyethylene, PVC, 6500 lb Load Capacity, 400 gal Capacity, Black, 72 x 72 x 18 in.
(Pack of
1)
SKU:1650604 Item#: 1650604
Inner spill pallet contains smaller spills (up to 85 gallons) and elevates intermediate bulk containers (IBCs), tanks and totes for easy dispensing
Outer berm captures catastrophic spills or projectile leaks (up to 400 gallons)
System can be quickly and easily set up without forklifts or other handling equipment or tools
IBCs can be loaded/unloaded without breaking down berm sidewalls
Economical alternative to IBC spill pallets
Polyethylene (pallet) and 22 oz. PVC (berm) construction stands up to rigors found onsite
Provides excellent chemical compatibility.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Ultra-Containment Berm - Rapid-Rise Model - Copolymer 2000, 12 x 30 ft.
Couldn't load pickup availability
Ultra-Containment Berm - Economy Model - Reinforced Polyethylene (RPE) - 30 Mil - 50' x 12' x 1'
Couldn't load pickup availability
Ultra-Containment Berm - Rapid-Rise Model - Copolymer 2000, 15 x 30 ft.
Couldn't load pickup availability
Red GT Series Extra Heavy Duty Wiper Roll
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Blue
Couldn't load pickup availability
Universal High-Visibility Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 1,000/Case
Couldn't load pickup availability
BK1 Bearkat Safety Glasses
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Drum Tray Dolly
Couldn't load pickup availability
Ultra-Drip Diverter 19" Rubber Bungee Kit
Couldn't load pickup availability
Oil Only Single-Ply Medium Weight Sorbent Pads
Couldn't load pickup availability
Product Description
Inner spill pallet contains smaller spills (up to 85 gallons) and elevates intermediate bulk containers (IBCs), tanks and totes for easy dispensing Outer berm captures catastrophic spills or projectile leaks (up to 400 gallons)
System can be quickly and easily set up without forklifts or other handling equipment or tools
IBCs can be loaded/unloaded without breaking down berm sidewalls
Economical alternative to IBC spill pallets
Polyethylene (pallet) and 22 oz. PVC (berm) construction stands up to rigors found onsite
Provides excellent chemical compatibility.
Technical Specifications
| Item#: | 1650604 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 0816 |
| Type | Containment Berm |
| Style | Ultimate Containment Berm |
| Width | 72 " |
| Height | 18 " |
| Load Capacity | 6500 lb |
| Specifications | SPCC 40 CFR 112, EPA 40 CFR 264.175 |
| Length | 72 " |
| Capacity | 400 gal |
| Color | Black |
| Material | Polyethylene, PVC |
| UNSPSC #: | 24101907 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
