Button Head Socket Cap Screw, Alloy Steel, Black Oxide Finish, Coarse Thread, 3/16" Hex Key, 5/16-18 x 1/2"
(Pack of
50)
SKU:81475 Item#: 81475
High-strength, heat-treated high-alloy steel
Cold-formed
Black oxide finish
Conforms to ANSI B18.3 and Federal FF-S-86 specifications
For light fastening applications such as guards, hinges, cover plates, etc., where appearance is important
NOTE: Button heads should not be used in critical high-strength applications where socket head cap screws should be used.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-8
Frequently Bought Together
Button Head Socket Cap Screw SS M6-1 x 10mm
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw SS M6-1 x 12mm
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw Steel 5/16-18 x 1"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M10-1.5 x 30mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 3/8-16 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M12-1.75 x 50mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-strength, heat-treated high-alloy steel Cold-formed
Black oxide finish
Conforms to ANSI B18.3 and Federal FF-S-86 specifications
For light fastening applications such as guards, hinges, cover plates, etc., where appearance is important
NOTE: Button heads should not be used in critical high-strength applications where socket head cap screws should be used.
Technical Specifications
| Item#: | 81475 |
|---|---|
| Diameter | 5/16 " |
| Thread Pitch | 18 |
| Length | 1/2 " |
| Head Style | Button |
| Finish | Black Oxide |
| Material | Alloy Steel |
| Thread | Coarse |
| Tensile Strength | 150,000 PSI |
| Type | Button Head Cap Screw |
| Drive | Hex |
| Key Size | 3/16 " |
| Size | 5/16X1/2 " |
| UNSPSC #: | 31161518 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.72 lb |
