Lok-Rite #10-24 Stainless Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
(Pack of
4)
SKU:DY02900010 Item#: DY02900010
Lok-Rite™ sealant sets in minutes, cures overnight and bonds to all iron, steel, aluminum, copper, brass and bronze
Seals against liquids and gases to pressures up to 6000 PSI and withstands temperatures between -65°F to 300°F
Provides excellent vibration resistance
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 7/64"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
5PC Spiral Screw Extractor Set
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Insert Repair Kit 1/4 to 1/2"
Couldn't load pickup availability
Micro Screw Power Extractor Kit 4Pcs
Couldn't load pickup availability
SS Locking Thread Insert M8 x 1.25
Couldn't load pickup availability
Thin Wall Locking Thread Replacement Insert 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Thin Wall Locking Thread Replacement Insert 10-24
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Brown
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 13/64"
Couldn't load pickup availability
Compact Cordless Circular Saw Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
Product Description
Lok-Rite™ sealant sets in minutes, cures overnight and bonds to all iron, steel, aluminum, copper, brass and bronze Seals against liquids and gases to pressures up to 6000 PSI and withstands temperatures between -65°F to 300°F
Provides excellent vibration resistance
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY02900010 |
|---|---|
| Type | Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Thread | Coarse |
| Thread Size Internal | #10-24 |
| Thread Size External | 3/8-16 |
| Length | 0.406 " |
| Recommended Drill Size | 5/16 " |
| Recommended Tap Size | 3/8-16 |
| Installation Tool | DY02940002 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.07 lb |
Product Restrictions
