Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 8 mm x 1/4", Tube x BSPP, 15 to 145PSI
(Pack of
1)
SKU:54407P Item#: 54407P
Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 8 mm x 1/4", Tube x BSPP, 15 to 145PSI
Read MoreFrequently Bought Together
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Forged Body Ball Valve Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Square Head Plug Steel Black 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Super 77 Hose Clamp SS 1/2 to 1-1/8"
Couldn't load pickup availability
Quick Disconnect Coupler Steel 1/4" x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 45° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
Master Series Penlight Flashlight
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Product Description
Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 8 mm x 1/4", Tube x BSPP, 15 to 145PSITechnical Specifications
| Item#: | 54407P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 7060 08 13 |
| Style | Flow Control Regulator |
| Configuration | Compact Meter Out |
| Tube Size | 8mm (5/16") |
| Thread Size | G1/4 " |
| Thread Style | BSPP |
| Material | Nylon |
| Wrench Size | 19 mm |
| Thread Length | 5.5 mm |
| Working Pressure | 15 to 145 PSI |
| Temperature Range | 30 to 160 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | No |