Fluid Transfer Container Pump, 5 to 55 gal, Polypropylene and Polyethylene, 2, 4, 6 or 8 oz Per Stroke
(Pack of
1)
SKU:DD1007 Item#: DD1007
Great with all water-based products. This pump is made of polypropylene and polyethylene for maximum chemical and acid resistance.
Special adapter tubes furnished with each pump permit you to dispense 2, 4, 6 or 8 oz. per stroke
Works with container sizes from 5 to 55 gallons
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 16-29
Frequently Bought Together
Bullseye #12 Trigger Sprayer
Couldn't load pickup availability
Solvent Resistant Sprayer
Couldn't load pickup availability
Industrial Caulking Gun
Couldn't load pickup availability
Ear Plug Dispenser
Couldn't load pickup availability
WypAll X80 ShopPro Towel 12.5 x 13.4"
Couldn't load pickup availability
Auto-Darkening Panoramic View Welding Helmet
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 3/4" x 1-5/16-12
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 5/8" x 7/8-14
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1" x 1-5/8-12
Couldn't load pickup availability
Hydraulic Quick Connect Nipple Steel 3/8" x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 3/4" x 1-5/16-12
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 5/8" x 7/8-14
Couldn't load pickup availability
500G Tsunami Grip® Light Coated Gloves
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Orange, 6 Mil, Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Yellow
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
WypAll X60 Teri Wiper 12.5 x 13.4"
Couldn't load pickup availability
Round Tag Brass 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Bullseye #12 Bottle with Trigger Sprayer 22fl.oz
Couldn't load pickup availability
Product Description
Great with all water-based products. This pump is made of polypropylene and polyethylene for maximum chemical and acid resistance. Special adapter tubes furnished with each pump permit you to dispense 2, 4, 6 or 8 oz. per stroke
Works with container sizes from 5 to 55 gallons
Technical Specifications
| Item#: | DD1007 |
|---|---|
| Type | Fluid Transfer Pump |
| Applications | Water Based |
| Style | Hand Pump |
| Length | 30 " |
| Fits Container Sizes | 5 to 55 gal |
| Output | 8 Fl. Oz. (US) per stroke |
| NPT Size | 2 " |
| Material | Polypropylene |
| UNSPSC #: | 40151500 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.76 lb |
