Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass, 1/4 x 1/4", Tube x Male NPT, 290 PSI
(Pack of
5)
SKU:86752P Item#: 86752P
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Tee Brass 1/4-18 x 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hex Bushing Steel 1/2-14 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Forged Body Ball Valve Brass 3/4 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting Straight
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/8 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Nylon Hose Guard 1.06" ID x 25' Length
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 86752P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3175 56 14 50 |
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 1/4 " |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Wrench Size | 14 mm |
| Internal Hex Size | .16 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | -4 to +175 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | No |
Product Restrictions
