Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/8", Tube x Male BSPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
5)
SKU:98193 Item#: 98193
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Forged Body Ball Valve Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Square Head Plug Steel Black 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Merchant Coupling Steel 3/4-14 x 3/4-14
Couldn't load pickup availability
Quick Disconnect Coupler Steel 1/4" x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 45° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Elbow Male 90° Brass 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Nylon Hose Guard 0.91" ID x 25' Length
Couldn't load pickup availability
Master Series Penlight Flashlight
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 98193 |
|---|---|
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 6 mm |
| Thread Size | R1/8 " |
| Thread Style | BSPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 11 mm |
| Internal Hex Size | 4 mm |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.06 lb |