Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass, 1/4" x 10-32, Tube x Male UNF, 7 to 290 PSI
(Pack of
5)
SKU:28274P Item#: 28274P
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Bushing Brass 3/4-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 90° 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 90° 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-5/16 to 2-1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 28274P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3601 56 20 |
| Style | Nickel-Plated Brass Push-To-Connect |
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 1/4 " |
| Thread Size | 10-32 " |
| Thread Style | UNF |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Wrench Size | 13 mm |
| Internal Hex Size | 2.5 mm |
| Thread Length | 0.13 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | 5 to +180 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
