Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 1/2", Tube x Male NPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
3)
SKU:62204 Item#: 62204
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Street Elbow Brass 90° 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 90° 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Tee Brass 1/4-18 x 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-5/16 to 2-1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/8 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 62204 |
|---|---|
| Configuration | Male Elbow |
| Tube Size | 3/8 " |
| Thread Size | 1/2 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 22 mm |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.31 lb |