Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/4", Tube x Male BSPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
5)
SKU:98202 Item#: 98202
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Street Elbow Brass 90° 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 90° 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Tee Brass 1/4-18 x 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-5/16 to 2-1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/8 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Nylon Hose Guard 1.06" ID x 25' Length
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 98202 |
|---|---|
| Configuration | Male Elbow |
| Tube Size | 6 mm |
| Thread Size | R1/4 " |
| Thread Style | BSPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 14 mm |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.17 lb |