1727 Ammonium Hydrogen Fluoride Solid Corrosive Hazard Class 8 DOT Placard With Picto, Rigid Vinyl, Black/White, 10.75x10.75"
(Pack of
1)
SKU:1665661 Item#: 1665661
1727 Ammonium Hydrogen Fluoride Solid Corrosive Hazard Class 8 DOT Placard With Picto, Rigid Vinyl, Black/White, 10.75x10.75"
Read MoreCouldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Wyper Super Prep Towel 9 x 14"
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
BMP71 Indoor/Outdoor Vinyl Tape
Couldn't load pickup availability
Danger DO NOT ENTER Sign
Couldn't load pickup availability
Employees Only Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Qwik Stik® Electrolyte Powder Mix Grape
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 8" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.25" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Danger DO NOT ENTER Sign
Couldn't load pickup availability
Employees Only Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
FIRE EXTINGUISHER Sign
Couldn't load pickup availability
Product Description
1727 Ammonium Hydrogen Fluoride Solid Corrosive Hazard Class 8 DOT Placard With Picto, Rigid Vinyl, Black/White, 10.75x10.75"Technical Specifications
| Item#: | 1665661 |
|---|---|
| Type | Warning |
| Color | Black/White |
| Size | 10.75x10.75 " |
| Language | English |
| Material | Rigid Vinyl |
| Legend | 1727 Class 8 |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | 1727 Class 8 |
| Height | 10.75 " |
| Style | DOT Placard |
| Width | 10.75 " |
| Approvals | DOT 49 CFR PART 172 |
| Description | Warning Sign |
| Quantity Per Package | 1 Ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov