3/4" Dia. X 3/8" Wide, Flap Wheel 120 Grit 1/8" Shank
(Pack of
1)
SKU:DY87900120 Item#: DY87900120
Made from durable, resin bonded, moisture resistant material
Integrated stem mount provides low vibration and reduced chatter
More forgiving than other abrasive types lessening chances of flattening, and gouging
Great for metal, plastic, rubber and wood
Deburring
Removing parting lines and weld flash
Imparting linear finish
Frequently Bought Together
Premium Grinding Wheel 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 1"
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 3"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/32"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/16"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 7/32"
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 3"
Couldn't load pickup availability
Mounted Mini Flap Wheel 3/4"
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 2"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
Couldn't load pickup availability
Large Index-Tend Pry Bar
Couldn't load pickup availability
Product Description
Made from durable, resin bonded, moisture resistant material Integrated stem mount provides low vibration and reduced chatter
More forgiving than other abrasive types lessening chances of flattening, and gouging
Great for metal, plastic, rubber and wood
Deburring
Removing parting lines and weld flash
Imparting linear finish
Technical Specifications
| Item#: | DY87900120 |
|---|---|
| Type | Flap Wheels |
| Diameter | 3/4 " |
| Width | 3/8 " |
| Arbor Size | 1/8 |
| Grit | 120 |
| Maximum RPM | 35,000 |
| Grain | Aluminum Oxide |
| UNSPSC #: | 31191507 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.02 lb |
