Copper Test Clamp, 400 Amps, 2 AWG, Red, 1-9/16" Jaw Opening, 6" Length
(Pack of
1)
SKU:97530 Item#: 97530
400A clamps accept up to 2 Ga. Wire
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 18-24
Frequently Bought Together
ATO/ATC Fuse 10A Red
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 24 to 22/22 to 18 AWG
Couldn't load pickup availability
ATO/ATC Fuse 20A Yellow
Couldn't load pickup availability
General Purpose Test Clip 20A Copper
Couldn't load pickup availability
Clinch Ear Barrel Clip 5A Copper
Couldn't load pickup availability
Standard Size Alligator Clip 10A Copper Red
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Product Description
400A clamps accept up to 2 Ga. WireTechnical Specifications
| Item#: | 97530 |
|---|---|
| Style | Copper Test Clamps |
| Color | Red |
| Jaw Opening | 1-9/16 " |
| Length | 6 " |
| Type | Booster Cable and Accessories |
| UNSPSC #: | 39121435 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.46 lb |
