DOT Air Brake Push to Connect Union, Nylon, 5/32 x 5/32", Tube x Tube
(Pack of
2)
SKU:55304 Item#: 55304
DOT Air Brake Push to Connect Union, Nylon, 5/32 x 5/32", Tube x Tube
Read MoreCouldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 23-3
Frequently Bought Together
DOT Swivel Elbow Male 90° Brass 1/2 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male 90° Brass 3/8 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male 90° Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male Nylon 3/8 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Union Brass 3/8"
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male 90° Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting 90°
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 11/16 to 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male Nylon 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-13/16 to 2-3/4"
Couldn't load pickup availability
PTO Pin Lock 1/4 x 2-1/2"
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Qwik Stik® Electrolyte Powder Mix 0 Cal Strawberry Lemonade
Couldn't load pickup availability
Qwik Stik® Electrolyte Powder Mix 0 Cal Lemon-Lime
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male Nylon 1/2 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Product Description
DOT Air Brake Push to Connect Union, Nylon, 5/32 x 5/32", Tube x TubeTechnical Specifications
| Item#: | 55304 |
|---|---|
| Fitting Type | Air Brake Fittings - Push-to-Connect |
| Material | Nylon |
| Configuration | Union |
| Connection Type A x B | Tube x Tube |
| Fitting Dimension A | 5/32 " |
| Fitting Dimension B | 5/32 " |
| Working Pressure | 250 PSI |
| UNSPSC #: | 25171700 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.06 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov