Lok-Rite 1"-14 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
(Pack of
1)
SKU:DY02910370 Item#: DY02910370
Lok-Rite 1"-14 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
Read MoreCouldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 13/64"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/2"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/32"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
10 Piece Spline Screw Extractor Set
Couldn't load pickup availability
Spiral Fluted Screw Extractor 1/4 to 5/16"
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Insert Repair Kit M5 to M12
Couldn't load pickup availability
Thin Wall Locking Thread Insert 5/16-18
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M8 x 1.25 x 16.2
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M10 x 1.5 x 20
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/16"
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Lok-Rite 1"-14 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures OvernightTechnical Specifications
| Item#: | DY02910370 |
|---|---|
| Type | Fractional |
| Material | Carbon Steel |
| Thread | Fine |
| Thread Size Internal | 1-14 |
| Thread Size External | 1-3/8-12 |
| Length | 1.250 " |
| Recommended Drill Size | 1-9/32 " |
| Recommended Tap Size | 1-3/8-12 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.22 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
