Rocker Moulding Retainer for Ford Explorer 1993+, Plastic, Black, Fits 8mm Hole, 16mm Head, 20mm Overall Length
(Pack of
50)
SKU:P20681 Item#: P20681
Ford Explorer 1993+
OEM Nos.: Ford N807721-S, Chrysler 6504043
M8 Hole, M16 Head Dia.
20mm Overall Length
Plastic
Couldn't load pickup availability
Frequently Bought Together
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 1oz
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
License Plate Hex Head Sems with Dog Point Bolt
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
Couldn't load pickup availability
Door Glass Molding Pull Rivet 1/8"
Couldn't load pickup availability
Interior Trim Panel & Cowl Grille Fastener
Couldn't load pickup availability
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 2oz
Couldn't load pickup availability
Splash Shield and Fascia Retainer Nylon 1"
Couldn't load pickup availability
Lock Washer Alloy Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Product Description
Ford Explorer 1993+ OEM Nos.: Ford N807721-S, Chrysler 6504043
M8 Hole, M16 Head Dia.
20mm Overall Length
Plastic
Technical Specifications
| Item#: | P20681 |
|---|---|
| Type | Retainer |
| Style | Rocker |
| Head Diameter | 16 mm |
| Overall Length | 20 mm |
| Fits Hole Size | 8 mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Quantity Per Package | 50.0000 |
| Kent Complete 3 Location | A - 15 |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.08 lb |
