Universal Neoprene Captive Brass Well Nut, #10-32 Thread Size, Fits 3/8" Hole, 0.562" Head, 0.665" Overall Length
(Pack of
10)
SKU:57496 Item#: 57496
GM and Universal
GM OEM No. 12338025
1032 Thread
0.625" Shank Length
0.562" Head Dia.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 26-332
Frequently Bought Together
Hex Flange Spinlock Nut Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Phillips Round Washer Head Trim Drill Point Screw
Couldn't load pickup availability
Tire Bead Lubricant 1gal
Couldn't load pickup availability
Fascia and General Purpose Push-Type Retainer
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Air Dam and Grille Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 3/4 oz
Couldn't load pickup availability
Front and Rear Bumper Fascia Retainer Plastic 1"
Couldn't load pickup availability
Traditional Style Wiper Blade 22"
Couldn't load pickup availability
Metric Anchor Well Nut Kit Steel M6-1
Couldn't load pickup availability
Blue Nylon Ext Trim & Grille Retainer
Couldn't load pickup availability
Grn&Blk Door Trim Panl Retainer w/Sealer
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Product Description
GM and Universal GM OEM No. 12338025
1032 Thread
0.625" Shank Length
0.562" Head Dia.
Technical Specifications
| Item#: | 57496 |
|---|---|
| Type | Well Nut |
| Fits Hole Size | 3/8 " |
| Shank Length | 0.625 " |
| Thread Size | # 10-32 |
| Grip Range | 0.035 - 0.232 " |
| Head Diameter | 0.562 " |
| Head Thickness | 0.040 " |
| Overall Length | 0.665 " |
| Shank Size | 0.377 " |
| Material | Neoprene with Captive Brass Nut |
| Description | Neoprene Type Well Nut |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.09 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
