Slasher SS Stainless Steel Grinding Wheel 4-1/2" x 3/16" x 5/8-11" arbor 36 grit
(Pack of
1)
SKU:DY87754636 Item#: DY87754636
Designed for fast grinding of stainless steel
Excellent for stainless steel weld deposits
Zirconia / Ceramic grain provides fast cutting and long disk life
Runs 20-30% cooler than traditional disks reducing discoloration and warping
Specialty for Stainless Steel. Disc stays cooler and quieter
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: LE-103
Frequently Bought Together
Flap Band 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
Premium Ceramic Grinding Disk 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Premium Grinding Wheel 7"
Couldn't load pickup availability
Premium Grinding Wheel 7"
Couldn't load pickup availability
Unloader Aluminum Grinding Wheel 4-1/2" x 3/16" x 7/8" Arbor
Couldn't load pickup availability
Premium Ceramic Grinding Disk 7"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 13/32"
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/64"
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
3Pc Adjustable/Pipe Wrench Set
Couldn't load pickup availability
Product Description
Designed for fast grinding of stainless steel Excellent for stainless steel weld deposits
Zirconia / Ceramic grain provides fast cutting and long disk life
Runs 20-30% cooler than traditional disks reducing discoloration and warping
Specialty for Stainless Steel. Disc stays cooler and quieter
Technical Specifications
| Item#: | DY87754636 |
|---|---|
| Type | Green Grain |
| Grain | Ceramic Blend |
| Diameter | 4-1/2 " |
| Arbor Size | 5/8-11 " |
| Wheel Type | 27 |
| Thickness | 3/16 " |
| Maximum RPM | 13,300 |
| Grit | 36 |
| Applications | Stainless Steel, Mild Steel, Hard Facing, Titanium Alloys, Aluminum |
| UNSPSC #: | 31191600 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.36 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
