Spiral Loom Harness Wrap, Nylon, 3/16" OD, 1/8 to 1" Bundle Diameter Range, 100' Length
(Pack of
1)
SKU:94894 Item#: 94894
100 feet per spool
Nylon temperature range: 40°F to +160°F (40°C to +71°C)
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 17-41
Frequently Bought Together
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 20Pc Torx
Couldn't load pickup availability
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Split Wire Loom Polyethylene Black 0.35" ID 25'
Couldn't load pickup availability
Split Wire Loom Polyethylene Black 0.625" ID 25'
Couldn't load pickup availability
Split Wire Loom Polyethylene Black 0.413" ID 25'
Couldn't load pickup availability
Heat Shrink Tubing 12 to 6 AWG Black
Couldn't load pickup availability
Tru-Shrink Heat Shrink Tubing 14 to 6 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Tru-Shrink Heat Shrink Tubing 2 to 4/0 AWG Black
Couldn't load pickup availability
Product Description
100 feet per spool Nylon temperature range: 40°F to +160°F (40°C to +71°C)
Technical Specifications
| Item#: | 94894 |
|---|---|
| Type | Loom |
| Style | Spiral Loom (harness wrap) |
| O.D. | 3/16 " |
| Bundle Diameter Range | 1/8 - 1 " |
| Length | 100 ft |
| Temperature Range | -40 - 160 F |
| Material | Nylon |
| Package Type | Spool |
| UNSPSC #: | 39131604 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.7 lb |
