Straight Fluted Screw Extractor for Removing Broken Screws, Studs, Bolts, Pipe Fittings, Number 1, 5/32 to 3/16"
(Pack of
1)
SKU:90207 Item#: 90207
Forged tool steel hardened and tempered
For removing broken screws, studs, bolts, pipe fittings, etc.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 11-68
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 19/64"
Couldn't load pickup availability
Premium Reinforced Mini Cut-Off Wheel 3"
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Straight Fluted Screw Extractor 9/16 to 5/8"
Couldn't load pickup availability
Screw Extractor Spline #7
Couldn't load pickup availability
#6 Spiral Screw Extractor, 5/8"-7/8" Diameter Screw Removal
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Thread Restoring File UNF
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Replacement Insert M5-0.8
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Replacement Insert 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 1"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Forged tool steel hardened and tempered For removing broken screws, studs, bolts, pipe fittings, etc.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 90207 |
|---|---|
| Type | Screw Extractor |
| Flutes | Straight |
| Industry Number | 1 |
| For Sizes | 5/32 - 3/16 " |
| Shank Size | 3/16 " |
| Point Diameter | 1/8 " |
| Use Drill Size | 1/8 " |
| Overall Length | 2-1/2 " |
| UNSPSC #: | 27111709 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.02 lb |
