Danger Pesticides In Tank Keep Off Sign, Aluminum .040, Red/Black/White, 7x10", Pre-Drilled Mounting Holes
(Pack of
1)
SKU:1663779 Item#: 1663779
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Universal Three-Ply Heavyweight Sorbent Pads
Couldn't load pickup availability
Round Tag Brass 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Bullseye #12 Bottle with Trigger Sprayer 22fl.oz
Couldn't load pickup availability
Danger FLAMMABLE Sign
Couldn't load pickup availability
1267 Petroleum Crude Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl
Couldn't load pickup availability
NFPA Sign Kit-15" Dmnd Base/3 Sets Of Nmbr "0-4"/Specif Haz Symbl Print On Clear Self-Adhs Matrl,AdV
Couldn't load pickup availability
SafetyPro 8 Mil Nitrile Glove Orange Large
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Orange, 6 Mil, Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Yellow
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
Warning RESTRICTED AREA Sign
Couldn't load pickup availability
1993 Legend Flammable Combustible Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl
Couldn't load pickup availability
Waste Oil Sign, Fiberglass
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1663779 |
|---|---|
| Type | Danger |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 7x10 " |
| Language | English |
| Material | Aluminum .040 |
| Legend | Pesticides In Tank Keep Off |
| Sign Header | Danger |
| Front Legend | Pesticides In Tank Keep Off |
| Height | 7 " |
| Style | Wall Mounted |
| Width | 10 " |
| Depth | 0.040 " |
| Mounting Configurations | Pre-Drilled Mounting Holes |
| Approvals | OSHA 29 CFR 1910.145 |
| Description | Danger Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov