Push-to-Connect Straight Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 (8mm) x 1/4", Tube x Female NPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
2)
SKU:87636 Item#: 87636
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 9-30
Frequently Bought Together
Pipe Nipple Steel Black Schedule 40 Welded 1/4-18 x 7/8 " Close
Couldn't load pickup availability
Pipe Hex Nipple Brass 3/8-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Adapter Brass 3/8-18 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-13/16 to 2-3/4"
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 90° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Heavy-Duty Tube and Hose Cutter 1 to 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/8 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Plug, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 87636 |
|---|---|
| Configuration | Straight Female Connector |
| Tube Size | 5/16" (8mm) |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 16 mm |
| Thread Length | .55 " |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.1 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov