Anchor Shackle, Round Pin, Orange Powder Coated, 1/2", Carbon Steel, 6,000 lb WLL
(Pack of
2)
SKU:1429903 Item#: 1429903
Round pin shackles afford easy removal of the pin which is secured by a cotter pin. Perform well where the pin is subjected to a torque or twisting action. Unsatisfactory in applications where the pin is subjected to an axial load.
Carbon steel bodies
Alloy steel pins
Working Load Limit and traceability codes shown as permanent marking on body and pin
All shackles meet or exceed Federal Specification RRC-271F, Type IVA, Grade A, Class 1
Design factor 5:1
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 15-22
Frequently Bought Together
Quick Link 3/16" Chain Size 616 Lb Safe Load
Couldn't load pickup availability
Quick Link 3/8" Chain Size 2220 Lb Safe Load
Couldn't load pickup availability
Spring Link, 5/16", 350 lb WLL, Zinc
Couldn't load pickup availability
1" X 10' Quick Trac Retractable Ratcheting Tie Down Black 400 Lbs
Couldn't load pickup availability
Quick Link 1/4" Chain Size 880 Lb Safe Load
Couldn't load pickup availability
Quick Link 5/16" Chain Size 1540 Lb Safe Load
Couldn't load pickup availability
Screw Pin Anchor Shackle, 3/4", 13,000 lb WLL
Couldn't load pickup availability
Screw Pin Anchor Shackle, 3/8", 3,000 lb WLL
Couldn't load pickup availability
Screw Pin Anchor Shackle, 5/8", 6,500 lb WLL
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.5" Black
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Product Description
Round pin shackles afford easy removal of the pin which is secured by a cotter pin. Perform well where the pin is subjected to a torque or twisting action. Unsatisfactory in applications where the pin is subjected to an axial load. Carbon steel bodies
Alloy steel pins
Working Load Limit and traceability codes shown as permanent marking on body and pin
All shackles meet or exceed Federal Specification RRC-271F, Type IVA, Grade A, Class 1
Design factor 5:1
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1429903 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | M350P |
| Type | Anchor Shackle |
| Style | Round Pin |
| Body Material | Carbon Steel |
| Finish | Orange Powder Coated |
| Size | 1/2 " |
| Working Load Limit | 6,000 lb |
| Pin Diameter | 5/8 " |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Width Between Eyes | 13/16 " |
| Bow Width | 1-3/16 " |
| Depth | 1-7/8 " |
| UNSPSC #: | 24101641 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.68 lb |
