Rubber Nut With M6-1.0 Thread And 0.829 Inch Length, Neoprene Rubber With 0.031-0.187 Inch Grip Range, 0.750 Inch Head Diameter, 0.187 Inch Head Thickness, And 1/2 Inch Fits
(Pack of
25)
SKU:1679523 Item#: 1679523
Rubber Nut With M6-1.0 Thread And 0.829 Inch Length, Neoprene Rubber With 0.031-0.187 Inch Grip Range, 0.750 Inch Head Diameter, 0.187 Inch Head Thickness, And 1/2 Inch Fits
Read MoreCouldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Rear Bumper Cover Retainer Plastic 18mm
Couldn't load pickup availability
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 1-1/4oz
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Spinlock Nut Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Wheel House Molding Split Rivet Aluminum 3/16"
Couldn't load pickup availability
Extruded U-Nut Steel M6-1
Couldn't load pickup availability
Symphony All Season Blade 22"
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 3/4 oz
Couldn't load pickup availability
Front and Rear Bumper Fascia Retainer Plastic 1"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
Moulding Clip
Couldn't load pickup availability
Retainer
Couldn't load pickup availability
Alum Sealing Washer 10Mm I.D. 14Mm O.D.
Couldn't load pickup availability
Product Description
Rubber Nut With M6-1.0 Thread And 0.829 Inch Length, Neoprene Rubber With 0.031-0.187 Inch Grip Range, 0.750 Inch Head Diameter, 0.187 Inch Head Thickness, And 1/2 Inch FitsTechnical Specifications
| Item#: | 1679523 |
|---|---|
| Make | Audi/Volkswagen |
| OEM Number | 175-820-435 |
| Type | Nut |
| Style | General |
| Head Diameter | 0.750 " |
| Hole Size | 1/2 " |
| Material | Rubber |
| Grip Range | 0.031- 0.187 " |
| Screw Size | M6-1.0 |
| Head Thickness | 0.187 " |
| UNSPSC #: | 31161700 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
