SAE R16S Hydraulic Hose, Rubber, 2-Steel Braided, 1/4" ID, 0.54" OD, 500' Length, 2" Bend Radius, 5,750 PSI
(Pack of
500)
SKU:1562965A Item#: 1562965A
Agency Ratings: SAE 100R16S
Fittings Certified: Kurt braided hose fittings
Agency Approval: MSHA
Construction:
Inner Tube: Synthetic rubber
Reinforcement: Two high tensile steel wire braid
Cover: Abrasion-, ozone- and weather-resistant synthetic rubber
Operating Temperature Range: 40°F to +212°F (40°C to +100°C)
Application Notes: Recommended for low- and medium-pressure hydraulic oil lines
Frequently Bought Together
M2T Hydraulic Hose Rubber 0.56" x 50'
Couldn't load pickup availability
MXT Hydraulic Hose Rubber 0.68" x 50'
Couldn't load pickup availability
SAE R16S Hydraulic Hose Rubber 0.81" x 250'
Couldn't load pickup availability
Straight Thread O-Ring Buna-N 0.644 x 0.087"
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/4" x 9/16-18
Couldn't load pickup availability
Hydraulic Cap Nut, 1-1/16-12"(12) Female JIC SAE 37 Degree Flare
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 1/2-14 Male NPT
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-5/16 to 2-1/4"
Couldn't load pickup availability
M2T Hydraulic Hose Rubber 0.56" x 50'
Couldn't load pickup availability
MXT Hydraulic Hose Rubber 0.68" x 50'
Couldn't load pickup availability
SAE R16S Hydraulic Hose Rubber 0.81" x 250'
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Agency Ratings: SAE 100R16S Fittings Certified: Kurt braided hose fittings
Agency Approval: MSHA
Construction:
Inner Tube: Synthetic rubber
Reinforcement: Two high tensile steel wire braid
Cover: Abrasion-, ozone- and weather-resistant synthetic rubber
Operating Temperature Range: 40°F to +212°F (40°C to +100°C)
Application Notes: Recommended for low- and medium-pressure hydraulic oil lines
Technical Specifications
| Item#: | 1562965A |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | R16S-04-500 |
| Industrial / Hydraulic | Hydraulic |
| Type | Rubber - Steel Braided |
| Category / Performance | High Pressure |
| Industry Rating 1 | SAE 100R16S |
| Industry Rating 2 | MSHA |
| Manufacturer Series Number | SAE R16S |
| Manufacturer Series Name | Kurt |
| I.D. | 1/4 (-4) " |
| Hose O.D. | 0.54 " |
| Working Pressure | 5,750 PSI |
| Burst Pressure | 23,000 PSI |
| Fitting Series | Kurt Braided Hose Fittings |
| Bend Radius | 2 " |
| Inner Tube Material | Nitrile |
| Hose Reinforcement | 2 Steel Braids |
| Hose Cover Material | Synthetic Rubber |
| Length | 500 ft |
| Material | Hydraulic Oil |
| Temperature Range | -40F to +212F (+250F Max) |
| UNSPSC #: | 40142020 |
| TAA Compliant: | Yes |
