SAE R2S Hydraulic Hose, Rubber, 2-Steel Braided, 3/8" ID, 0.75" OD, 250' Length, 5" Bend Radius, 4750PSI
(Pack of
250)
SKU:1562970 Item#: 1562970
Agency Ratings: SAE 100R2S, EN 853 2SN
Fittings Certified: Kurt braided hose fittings
Agency Approval: MSHA
Construction:
Inner Tube: Synthetic rubber
Reinforcement: Two high tensile steel wire braids
Cover: Abrasion-, ozone- and weather-resistant synthetic rubber
Operating Temperature Range: 40°F to +212°F (40°C to +100°C)
Application Notes: Recommended for low- and medium-pressure hydraulic oil lines
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 8-54
Frequently Bought Together
MXT Hydraulic Hose Rubber 0.8" x 50'
Couldn't load pickup availability
SAE R2S Hydraulic Hose Rubber 0.59" x 250'
Couldn't load pickup availability
SAE R2S Hydraulic Hose Rubber 0.75" x 50'
Couldn't load pickup availability
MegaCrimp Crimp-On Coupling 1/2" x 3/4-16
Couldn't load pickup availability
Crimp-On Hose Coupling 1/2" x 7/8-14
Couldn't load pickup availability
Crimp-On Hose Coupling 1/4" x 9/16-18
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting Straight
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
MXT Hydraulic Hose Rubber 0.8" x 50'
Couldn't load pickup availability
SAE R2S Hydraulic Hose Rubber 0.59" x 250'
Couldn't load pickup availability
SAE R2S Hydraulic Hose Rubber 0.75" x 50'
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
Product Description
Agency Ratings: SAE 100R2S, EN 853 2SN Fittings Certified: Kurt braided hose fittings
Agency Approval: MSHA
Construction:
Inner Tube: Synthetic rubber
Reinforcement: Two high tensile steel wire braids
Cover: Abrasion-, ozone- and weather-resistant synthetic rubber
Operating Temperature Range: 40°F to +212°F (40°C to +100°C)
Application Notes: Recommended for low- and medium-pressure hydraulic oil lines
Technical Specifications
| Item#: | 1562970 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | R2S-06 (250) |
| Industrial / Hydraulic | Hydraulic |
| Type | Rubber - Steel Braided |
| Category / Performance | High Pressure |
| Industry Rating 1 | SAE 100R2S |
| Industry Rating 2 | EN 853 2SN |
| Industry Rating | MSHA |
| Manufacturer Series Number | SAE R2S |
| Manufacturer Series Name | Kurt |
| I.D. | 3/8 (-6) " |
| Hose O.D. | 0.75 " |
| Working Pressure | 4,750 PSI |
| Burst Pressure | 19,000 PSI |
| Fitting Series | Kurt Braided Hose Fittings |
| Bend Radius | 5 " |
| Inner Tube Material | Nitrile |
| Hose Reinforcement | 2 Steel Braids |
| Hose Cover Material | Synthetic Rubber |
| Material | Hydraulic Oil |
| Temperature Range | -40F to +212F (+250F Max) |
| UNSPSC #: | 40142020 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 84.0 lb |
