Shaft Collar, Two-Piece Split, 303 Stainless Steel, Plain Finish, 1/2" Bore x 1-1/4" OD x 3/8" Width
(Pack of
2)
SKU:57060 Item#: 57060
Manufactured to precision tolerances
No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Shaft Collar Set Screw 3/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 20mm Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Coupling Two-Piece Split 1 x 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 12mm Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Manufactured to precision tolerances No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Technical Specifications
| Item#: | 57060 |
|---|---|
| Bore I.D. | 1/2 " |
| Collar O.D. | 1-1/4 " |
| Collar Width | 3/8 " |
| Hex Key Size | 9/64 " |
| Collar Style | 2-Piece |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Grade | 303 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.2 lb |
