Shaft Collar, Two-Piece Split, 303 Stainless Steel, Plain Finish, 3/8" Bore x 1-1/16" OD x 5/16" Width
(Pack of
2)
SKU:57059 Item#: 57059
Manufactured to precision tolerances
No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Shaft Collar Set Screw 2-9/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Lock Washer Alloy Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Grade 8 3/8-16 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
Couldn't load pickup availability
Lock Washer Alloy Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 18mm Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 6mm Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 14mm Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Manufactured to precision tolerances No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Technical Specifications
| Item#: | 57059 |
|---|---|
| Bore I.D. | 3/8 " |
| Collar O.D. | 1-1/16 " |
| Collar Width | 5/16 " |
| Hex Key Size | 7/64 " |
| Collar Style | 2-Piece |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Grade | 303 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.12 lb |
