Shaft Collar, Two-Piece Split, 303 Stainless Steel, Plain Finish, 3/4" Bore x 1-3/4" OD x 1/2" Width
(Pack of
1)
SKU:57062 Item#: 57062
Manufactured to precision tolerances
No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece Split 1-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1-7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #12-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/8-11
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 2-3/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 5/8-11 Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Manufactured to precision tolerances No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Technical Specifications
| Item#: | 57062 |
|---|---|
| Bore I.D. | 3/4 " |
| Collar O.D. | 1-3/4 " |
| Collar Width | 1/2 " |
| Hex Key Size | 3/16 " |
| Collar Style | 2-Piece |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Grade | 303 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.25 lb |
