Shaft Collar, Two-Piece Split, 303 Stainless Steel, Plain Finish, 1-1/4" Bore x 2-1/4" OD x 1/2" Width
(Pack of
1)
SKU:57067 Item#: 57067
Manufactured to precision tolerances
No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece Split 20mm Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 13/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 2-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
PTO Pin Lock 1/4 x 2-1/2"
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 13mm Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 1-5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 1-11/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Manufactured to precision tolerances No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Technical Specifications
| Item#: | 57067 |
|---|---|
| Bore I.D. | 1-1/4 " |
| Collar O.D. | 2-1/4 " |
| Collar Width | 1/2 " |
| Hex Key Size | 3/16 " |
| Collar Style | 2-Piece |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Grade | 303 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.35 lb |
