Shaft Collar, Two-Piece Heavy Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 2-3/16" Bore x 3-1/2" OD x 5/8" Width, 5/16-24 x 7/8" Screw
(Pack of
1)
SKU:1321155 Item#: 1321155
Shaft Collar, Two-Piece Heavy Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 2-3/16" Bore x 3-1/2" OD x 5/8" Width, 5/16-24 x 7/8" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.5" Black
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Two-Piece Heavy Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 2-3/16" Bore x 3-1/2" OD x 5/8" Width, 5/16-24 x 7/8" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321155 |
|---|---|
| Bore I.D. | 2-3/16 " |
| Collar O.D. | 3-1/2 " |
| Collar Width | 5/8 " |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Screw Size | 5/16-24 x 7/8 |
| Style | Two-Piece Heavy Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
