Shaft Collar, Two-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 17mm Bore x 36mm OD x 13mm Width, M5 x 16mm Screw
(Pack of
1)
SKU:1321401 Item#: 1321401
Shaft Collar, Two-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 17mm Bore x 36mm OD x 13mm Width, M5 x 16mm Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece 5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Two-Piece Split Shaft Collar Assortment 18Pcs
Couldn't load pickup availability
Set Screw Shaft Collar Assortment 47Pcs
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 3" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Coupling Two-Piece Split 1-1/4 x 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Two-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 17mm Bore x 36mm OD x 13mm Width, M5 x 16mm ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321401 |
|---|---|
| Bore I.D. | 17 mm |
| Collar O.D. | 36 mm |
| Collar Width | 13 mm |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Screw Size | M5 x 16 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
