Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, Zinc Finish, 2-15/16" Bore x 4-1/4" OD x 1-1/8" Width, 1/2-13 x 1/2" Screw
(Pack of
1)
SKU:1321188 Item#: 1321188
Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, Zinc Finish, 2-15/16" Bore x 4-1/4" OD x 1-1/8" Width, 1/2-13 x 1/2" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece Split 1-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1-7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #12-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw Stainless Steel Plain
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, Zinc Finish, 2-15/16" Bore x 4-1/4" OD x 1-1/8" Width, 1/2-13 x 1/2" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321188 |
|---|---|
| Bore I.D. | 2-15/16 " |
| Collar O.D. | 4-1/4 " |
| Collar Width | 1-1/8 " |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc |
| Screw Size | 1/2-13 x 1/2 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
