Sheet Metal Screw, Slotted Hex Head, Steel, Zinc Finish, #14 x 1"
(Pack of
50)
SKU:84924 Item#: 84924
Conforms to SAE Specifications J478 and J933
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 5-6
Frequently Bought Together
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 5/16-18
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Grade 8 Alloy Steel 1/4-20 x 1"
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Grade 8 1/2-13 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Grade 8 5/8-11 x 2"
Couldn't load pickup availability
Machine Screw Phillips Pan Head #10-32 x 1"
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Slotted Hex Head 1/4 x 1"
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Screw Phillips Pan Head #8 x 1"
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Screw Phillips Pan Head #12 x 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Screw Phillips Pan Head #14 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Screw Phillips Pan Head #12 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Product Description
Conforms to SAE Specifications J478 and J933Technical Specifications
| Item#: | 84924 |
|---|---|
| Diameter | #14 |
| Length | 1 " |
| Head Style | Hex |
| Screw Type | Sheet Metal |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Size | 14X1 " |
| Type | Sheet Metal Screw |
| UNSPSC #: | 31161506 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.72 lb |
