Special Captive Bolt with Free Spin Washer for Ford, Phosphate, Black, 1/4-20 Diameter, 15/16" Length, 7/16" Across Flats
(Pack of
50)
SKU:P21813 Item#: P21813
Ford OEM No. 57030-S2
1/420 x 1"
3/4" Washer O.D.
7/16" Hex
Black Phosphate Finish
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 26-296
Frequently Bought Together
On-The-Wheel Tire Repair String 4"
Couldn't load pickup availability
Traditional Style Wiper Blade 22"
Couldn't load pickup availability
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 0.25oz
Couldn't load pickup availability
Splash Shield and Fascia Retainer Nylon 1"
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Spinlock Nut Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Fascia Retainer Plastic 15mm
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 24mm Washer
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 30mm Washer
Couldn't load pickup availability
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 1-1/2oz
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1/2 oz
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Ford OEM No. 57030-S2 1/420 x 1"
3/4" Washer O.D.
7/16" Hex
Black Phosphate Finish
Technical Specifications
| Item#: | P21813 |
|---|---|
| Type | Body Bolt |
| Diameter | 1/4-20 |
| Length | 15/16 " |
| Across Flats | 7/16 " |
| Finish | Black Phosphate |
| Head Style | Hex with Free Spinning Washer |
| Point Type | Dog Point |
| Washer Diameter | 3/4 " |
| Size | 1/4-20 x 15/16 " |
| Material | Steel |
| Description | Special Captive Washer Body Bolt |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.24 lb |
